Sort by

InsomniacDreams has logged 39 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casper

Casper

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Missing in Action

Missing in Action

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry