intellegint has logged 33 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birthday Party

The Birthday Party

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Young in Heart

The Young in Heart

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Heartbreak Hotel

Heartbreak Hotel

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Madam Satan

Madam Satan

1930
×
★★★★
Edit this entry  
26
Parade

Parade

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Treasure of the Four Crowns

Treasure of the Four Crowns

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Teahouse of the August Moon

The Teahouse of the August Moon

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Come True

Come True

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Backs to Nature

Backs to Nature

1933
×
★★★
Edit this entry  
18
I'll Be Suing You

I'll Be Suing You

1934
×
★★★
Edit this entry  
17
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hook, Line and Sinker

Hook, Line and Sinker

1930
×
★★★½
Edit this entry  
15
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Babes in the Goods

Babes in the Goods

1934
×
★★★★
Edit this entry  
10
Beauty and the Bus

Beauty and the Bus

1933
×
★★★
Edit this entry  
10
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Men Are Not Gods

Men Are Not Gods

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Ghost Goes West

The Ghost Goes West

1935
×
★★★★
Edit this entry  
07
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Saga of Gosta Berling

The Saga of Gosta Berling

1924
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stakeout

Stakeout

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Living It Up

Living It Up

1954
×
★★★½
Edit this entry  
05
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
02
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★★½
Edit this entry