RSS feed for joão pedro
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Pecker

Pecker

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Deadline - U.S.A.

Deadline - U.S.A.

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Baker 4

Baker 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
A and B in Ontario

A and B in Ontario

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bandit

The Bandit

1953
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Martin

Martin

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
Os Jovens Baumann

Os Jovens Baumann

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Many Lives of William Klein

The Many Lives of William Klein

×
★★★★
Edit this entry  
03
The Devil's Toy

The Devil's Toy

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pixo

Pixo

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Apple

The Apple

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Natural History

Natural History

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Path

The Path

1967
×
★★★★
Edit this entry