RSS feed for joão pedro

joão pedro has logged 198 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Baker 4

Baker 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
A and B in Ontario

A and B in Ontario

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bandit

The Bandit

1953
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Martin

Martin

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
Os Jovens Baumann

Os Jovens Baumann

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Many Lives of William Klein

The Many Lives of William Klein

×
★★★★
Edit this entry  
03
The Devil's Toy

The Devil's Toy

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pixo

Pixo

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Apple

The Apple

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Natural History

Natural History

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Path

The Path

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
Glass

Glass

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Netherlands

The Netherlands

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
Panta Rhei

Panta Rhei

1951
×
★★★
Edit this entry  
31
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
KCBR - Live Life Like

KCBR - Live Life Like

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Odin's Shield Maiden

Odin's Shield Maiden

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Them

Them

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★
Edit this entry  
09
Fear City

Fear City

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry