Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persuasion

Persuasion

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
The Last Supper

The Last Supper

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
Edit this entry  
31
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Hat

Top Hat

1935
×
Read the review Edit this entry  
04
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Irresistible

Irresistible

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Read the review Edit this entry  
18
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry