Sort by

Invincible has logged 838 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shadowless Sword

Shadowless Sword

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Edit this entry  
26
Sword of the Assassin

Sword of the Assassin

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Storm Warriors

The Storm Warriors

2009
×
★★
Edit this entry  
25
The Restless

The Restless

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fasten Your Seatbelt

Fasten Your Seatbelt

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Balls of Fury

Balls of Fury

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Bathory: Countess of Blood

Bathory: Countess of Blood

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
The Drop

The Drop

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Metalhead

Metalhead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Zombie Fight Club

Zombie Fight Club

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monty Python Live at the Hollywood Bowl

Monty Python Live at the Hollywood Bowl

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Dobermann

Dobermann

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ninja In The Dragon's Den

Ninja In The Dragon's Den

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
Sword In The Moon

Sword In The Moon

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
Outcast

Outcast

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Two Horses of Genghis Khan

Two Horses of Genghis Khan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Super 8

Super 8

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seventeen Ninja

Seventeen Ninja

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brotherhood of Blades

Brotherhood of Blades

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry