Sort by

Greg has logged 118 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
Read prior review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Carlos

Carlos

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry