Sort by

Greg has logged 27 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
Edit this entry  
12
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Viridiana

Viridiana

1961
×
Edit this entry  
08
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry