Sort by

olivia has logged 228 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dopesick

Dopesick

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blue Kite

The Blue Kite

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Cloudy Mountain

Cloudy Mountain

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry