RSS feed for irajoel
  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    In the Mood For Love 2000

    In the mood for swooning. Set in a never seen Hong Kong of 1962 the film directed by Wong Kar-Wai is an unrequited love story, one told and seen many many times, but never like this. A man and a woman separately take small apartments really just a room in a crowded boarding house for them and their spouses.
    The place is run by Rebecca Pan a good natured landlady, Pan who in her…

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★★

    At first I thought this little gem of a movie might be about Christopher Columbus or Columbus Ohio where I lived for 3 months in 1983 when I was a visiting artist at OSU, but it turns out to be set in Columbus Indiana and is about this place as much as it is about it’s characters. This was the birthplace of the horrible Mike Pence but we won’t dwell on that fact. It is also a hub of great…

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ½

    I should say right off the bat that I am a huge fan of the original Blade Runner, I consider it one of the great films of the 80's and easily the best film of 1982, and I've seen it many many times. That said I found this sequel very disappointing and dull, well actually I hated it, all 175 minutes of it. The screen was huge, the sound blasted me out of my seat, the air conditioning was on…

  • Mildred Pierce

    Mildred Pierce

    ★★★★★

    Mildred Pierce 1945

    “Please don’t tell anyone what Mildred Pierce Did” This great tag line is what probably first attracted movie audiences to this femme noir soap opera. Made at Warner’s right on the cusp of war & peace, it was the comeback role and an Oscar for Joan Crawford who a few years before was ungraciously given the boot and dumped by M.G.M. where she toiled and starred for nearly 20 years. Here’s your shoulder pads and fuck me ankle…

  • The Ornithologist

    The Ornithologist

    ★★★

    I’ve been meaning to write about this odd strange surreal and dense little Portuguese film since I saw it a few months ago, but have not gotten around to doing so until now. Probably seeing Mother! Another odd strange surreal dense but big film pushed me to the computer to say yes see this film.
    Both films deal with the natural world, religious motifs and deep dish hidden meanings and messages but it’s the smaller film that is the most…

  • mother!

    mother!

    ½

    Ok I was warned about this film, to avoid it, hide from it, give it the boot, but did I listen oh no I didn’t. So I only have myself to blame for sitting through this dreadful thing, this pox, this trash. Ok true it was playing at my favorite theatre, The Bam and there was a convenient showing and I do have a fondness for Jennifer Lawrence so I wasted my $11.00 and a few hours of time. Also…

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★

    Train To Busan 2016

    If you like zombie movies then this Korean thrill fest might do it for you. This one is set on a speeding train (and that train sure does speed) with a mysterious chemical accident happening in the country, that causes people to bite each other turning them into flesh eating zombies. There is of course no rhyme or reason to all of this, but one would be hard put not to think of the tensions and…

  • The Jewel in the Crown

    The Jewel in the Crown

    ★★★★★

    A rare treat for those who love long leisurely mini series. This extraordinary 14 hour film was first shown on pbs in 1984 and has now been lovely restored and it shines and glows all over the place. It was originally filmed on 16mm with lots of grain that has now been botoxed and is lovely to look at.
    Also it is in its original ratio of 4:3 which is how all you big screen t.v. owners should watch it,…

  • Kes

    Kes

    ★★★★★

    An extraordinary early film from Ken Loach that might just break your heart, it did mine. The film is placed in a poor industrial town in Great Britain and placed in the center of it all is a poor frail and fragile 15 year old who lives with his neglectful Mom and his loutish mine working brother in a hovel. The situations that Billy Casper must put up with are like something out of a Dickens novel in scale and…

  • Heli

    Heli

    ★★★★

    A vivid and brutal depiction of the Mexican drug problem with all that goes with it. Set in a rural part of the country the film is directed by the young filmmaker Amat Escalante who won the best director prize at the Cannes Film Festival in 2013. Amat is certainly talented with a sure hand and a vivid eye for telling a story no matter how unpleasant that story might be.
    The film is simple. A family comprised of a…

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★

    A big unexpected money maker and critical hit (it got a 99% rating on rotten tomatoes) from last Winter is this small scale labor of love horror film that wears it’s bleeding heart (metaphorically) and influences on its tattered sleeve.
    Written and directed by Jordan Peele who is a partner in the successful comedy team of Peele and Key this movie is not at all what you would expect from an African American comedian and is not for everyone but…

  • Marjorie Morningstar

    Marjorie Morningstar

    ★★½

    A very precious love. Made in 1958 but looking like a throw back to all those glamorous woman weepies of the 1940’s, this one was actually directed by one of the kings of that genre Irving Rapper. A Warner Bros. contract director Rapper made some of the best Bette Davis movies including the divine and dripping with tears and silliness “Now Voyager” and “Deception.” Marjorie was based on a Herman Wouk novel and set among the upper middle class Jews…