Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dreams

Dreams

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Proverb Dictionary: He Who Shoots Often, Hits at Last!

Proverb Dictionary: He Who Shoots Often, Hits at Last!

1979
×
Edit this entry  
29
Shiki-Jitsu (At some point in my hometown)

Shiki-Jitsu (At some point in my hometown)

2000
×
Edit this entry  
28
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zion

Zion

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Perfect Wedding

The Perfect Wedding

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cross Road

Cross Road

2014
×
Edit this entry  
12
Girls on Top

Girls on Top

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
As We Hold Hands

As We Hold Hands

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Theorem

Theorem

1968
×
★★½
Edit this entry  
02
Given: The One on the Flip-Side

Given: The One on the Flip-Side

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Aspirational

Aspirational

2014
×
Edit this entry  
27
Nana

Nana

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Goblin

Goblin

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kiss

The Kiss

1882
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pauline

Pauline

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Drawn to You

Drawn to You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Whitney Commercial

Whitney Commercial

1973
×
Edit this entry  
14
Angel

Angel

1957
×
Edit this entry  
14
Pussy

Pussy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Read the review Edit this entry  
14
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Edit this entry  
14
Skeleton of Horse

Skeleton of Horse

1881
×
Edit this entry  
13
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crush

Crush

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gundam vs Hello Kitty

Gundam vs Hello Kitty

2019
×
Edit this entry  
03
Recalled

Recalled

2021
×
★½
Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Seven Husbands of Evelyn Hugo

The Seven Husbands of Evelyn Hugo

×
Read the review Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry