Sort by

bárbara has logged 160 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★½
Edit this entry  
12
Sitting

Sitting

2017
×
Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read prior review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★½
Edit this entry  
13
Yamada-kun and the Seven Witches

Yamada-kun and the Seven Witches

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Great Pretender

Great Pretender

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
Edit this entry  
12
August in the Water

August in the Water

1995
×
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★½
Edit this entry  
08
Classroom of the Elite

Classroom of the Elite

2017
×
Edit this entry  
06
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Edit this entry  
26
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★½
Edit this entry  
18
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Toradora!

Toradora!

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
04
The Disastrous Life of Saiki K.: Reawakened

The Disastrous Life of Saiki K.: Reawakened

2019
×
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
½
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
10
Given

Given

2019
×
★★★½
Edit this entry