RSS feed for Colin

Colin has logged 88 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Live

Live

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Instinct

Instinct

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shakes the Clown

Shakes the Clown

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Galaxina

Galaxina

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
27
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Exposed

Exposed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Be Afraid

Be Afraid

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sweetheart

The Sweetheart

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Substitute

The Substitute

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trip with the Teacher

Trip with the Teacher

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Teacher

The Teacher

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Savage Dog

Savage Dog

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Future World

Future World

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Survivor

Survivor

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Congress

The Congress

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Third Eye Spies

Third Eye Spies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beyond the Spectrum

Beyond the Spectrum

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beyond The Spectrum - Being Taken

Beyond The Spectrum - Being Taken

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Control

Control

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knightsville

Knightsville

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
On/Off

On/Off

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Her

After Her

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
What Once Was

What Once Was

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Control

Control

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
42 Counts

42 Counts

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Echoes in the Ice

Echoes in the Ice

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry