Highest rated films

  • The Hole in the Ground

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★★

  • The Dirt

    ★★★★

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • The Highwaymen

    ★★★½

  • Alien: Specimen

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 473 Films watched
  • 39.4 Average per month
  • 9.1 Average per week

Milestones

First Film

Doomsday

Jan 2

Most Watched

First Man

twice

Solo: A Star Wars Story

twice

Last Film

Gone Are the Days

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
172 films
Thriller
169 films
Horror
157 films
Sci Fi
114 films
Drama
102 films
Crime
68 films
Adventure
67 films
Comedy
54 films
Mystery
34 films
Documentary
32 films
USA
353 films
UK
54 films
Germany
21 films
Canada
20 films
Australia
16 films
France
5 films
Ireland
5 films
Japan
5 films
China
5 films
Czechia
4 films
English
467 films
Spanish
37 films
French
30 films
Russian
27 films
German
26 films
Chinese
11 films
Japanese
10 films
Arabic
10 films
Italian
10 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 292

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Colin’s most liked review

From Dusk Till Dawn

★★★★★

They were vampires. Psychos do not explode when sunlight hits them, I don't give a fuck how crazy they are! Good God I love this movie. Or should I say movies because it is really two movies in one. A 70's style crime exploitation film and a gory vampire shocker…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Future World
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Wildman: The Bigfoot Odyssey

Films Colin watched in 2019

  • Gone Are the Days
  • Hickok
  • Policewomen
  • xXx: State of the Union
  • xXx
  • The Dirty Dozen
  • Troy
  • Air Force One
  • Anna and the Apocalypse
  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas
  • Holiday Fear
  • The Long Kiss Goodnight
  • Home Alone
  • Die Hard
  • UFO
  • UHF
  • Spaceballs
  • King Kong
  • Hang 'em High
  • Breaker! Breaker!
  • Pusher
  • The Tigers of Scotland
  • 2036 Origin Unknown
  • What Still Remains
  • Expedition Sasquatch
  • Wildman: The Bigfoot Odyssey
  • Wildman: My Search for Sasquatch
  • Juarez 2045
  • Cyborg X
  • Phase IV
  • We Have Always Lived in the Castle
  • Battle at Big Rock
  • Avengement
  • Gehenna: Where Death Lives
  • The Hatred
  • Leviathan
  • Capricorn One
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Some Kind of Beautiful
  • Mohawk
  • Goldstone
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Unlocked
  • Mystery Road
  • Johann Karlo's Gun Driver
  • The Veil
  • Missing 411
  • Killing Ground
  • Hush
  • I Had A Bloody Good Time At House Harker
  • The Diabolical
  • Dead 7
  • They're Inside
  • Insidious
  • Nails
  • Pool Party Massacre
  • Last Shift
  • We Are Still Here
  • Brackenmore
  • Black Butterfly
  • Hex
  • Howl
  • The House of the Devil
  • The Ritual
  • Backcountry
  • Jackals
  • Night of the Living Deb
  • Downrange
  • The Rake
  • Helen Keller vs. Nightwolves
  • The Invoking
  • Boar
  • The Caretaker
  • Hell Is Full
  • Winterskin
  • It Stains the Sands Red
  • Painkillers
  • Killer Kate!
  • The Golem
  • The Hole in the Ground
  • Free State of Jones
  • Deliverance
  • The Nightmare
  • Never Say Never Again
  • The Cleaning Lady
  • The Leviathan
  • Where Blood Lies
  • VW
  • East Hell
  • Resolut
  • Double Vision
  • Creswick
  • The Katy Universe
  • Furlong
  • To Wendy Who Kicked Me When I Said I Love You
  • Naysayer
  • Light My Fire
  • Corporate Monster
  • Up on the Roof
  • Holy Moses
  • The Great Escape
  • The Killer Elite
  • Harley Davidson and the Marlboro Man
  • Over the Top
  • Death Warrant
  • Johnny Be Good
  • Sunset Song
  • Bachelorette
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Zero Dark Thirty
  • Rise of the Zombies
  • Dawn of the Dead
  • World War Z
  • Slash - Raised On the Sunset Strip
  • Alcatraz Prison Escape: Deathbed Confession
  • American Grindhouse
  • Azorian: The Raising of the K-129
  • Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four
  • Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys
  • Rocketman: Mad Mike's Mission to Prove the Flat Earth
  • Reclaiming the Blade
  • Double Dare
  • A Haunting on Hamilton Street
  • The Devil Inside
  • The Blackwell Ghost
  • The Phoenix Tapes '97
  • Evidence
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Godzilla
  • Brawl in Cell Block 99
  • Shot Caller
  • The Vanishing
  • Delta Force 2: The Colombian Connection
  • Bleed for This
  • Aftermath
  • Face Swap
  • The Void
  • Q
  • Dead Awake
  • The Dark Valley
  • Hold the Dark
  • In Darkness
  • A Dark Song
  • Triple Threat
  • Strangers on a Train
  • Live
  • Instinct
  • The Amityville Horror
  • The Amityville Horror
  • Jeepers Creepers 2
  • Shakes the Clown
  • Galaxina
  • High-Rise
  • Exposed
  • Be Afraid
  • The Sweetheart
  • Ghost Ship
  • Eight Legged Freaks
  • Power Rangers
  • S.W.A.T.
  • Heartbreakers
  • The Substitute
  • Trip with the Teacher
  • The Teacher
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Savage Dog
  • Future World
  • Survivor
  • Minority Report
  • The Congress
  • The Hateful Eight
  • Django Unchained
  • Jackie Brown
  • Pulp Fiction
  • Reservoir Dogs
  • Third Eye Spies
  • Beyond the Spectrum
  • Beyond The Spectrum - Being Taken
  • Control
  • Knightsville
  • On/Off
  • After Her
  • What Once Was
  • Control
  • 42 Counts
  • Echoes in the Ice
  • Izzy Gets the F*ck Across Town

See all 473

World Map

Highly rated films Colin is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Little Women
  • Bring the Soul: The Movie
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Highly rated with Colin’s friends Patron

  • GoodFellas
  • Halloween
  • Inglourious Basterds
  • Jaws
  • Get Out
  • Scream
  • Hereditary
  • The Favourite
  • Parasite
  • The Shining
  • Phantom of the Paradise
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Chernobyl
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • The Farewell
  • Little Women
  • Black Christmas
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • Avengers: Endgame
  • Marriage Story
  • It
  • Booksmart
  • Climax
  • Us
  • Suspiria
  • One Cut of the Dead
  • BlacKkKlansman
  • Scream 4
  • The House That Jack Built
  • Eighth Grade
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Knives Out
  • Avengers: Infinity War
  • Midsommar
  • Hustlers
  • The Nightingale
  • John Wick: Chapter 2
  • Anna and the Apocalypse
  • Toy Story 4
  • Happy Death Day
  • Bad Times at the El Royale
  • Crazy Rich Asians
  • Ready or Not
  • Unbreakable
  • John Wick
  • Spider-Man: Far from Home
  • Dolemite Is My Name
  • Honey Boy
  • Overlord
  • Ford v Ferrari
  • The Lighthouse
  • Joker
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • High Life
  • Her Smell
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Little Monsters

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more