Chris has logged 183 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terror from the Year 5000

Terror from the Year 5000

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sinister Urge

The Sinister Urge

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thirteenth Tale

The Thirteenth Tale

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Boggy Creek II: And the Legend Continues

Boggy Creek II: And the Legend Continues

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Eegah

Eegah

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Problem Child

Problem Child

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tractate Middoth

The Tractate Middoth

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dark Intruder

Dark Intruder

1965
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Insidious

Insidious

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Thunderpants

Thunderpants

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cinematic Titanic: East Meets Watts

Cinematic Titanic: East Meets Watts

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hannah, Queen of the Vampires

Hannah, Queen of the Vampires

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackpot

Jackpot

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Blood

Blue Blood

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Screaming Skull

The Screaming Skull

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Kong

King Kong

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chronopolis

Chronopolis

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Loreley's Grasp

The Loreley's Grasp

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scream... and Die!

Scream... and Die!

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
John Shuttleworth: It's Nice Up North

John Shuttleworth: It's Nice Up North

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Louie Bluie

Louie Bluie

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twisted Nerve

Twisted Nerve

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry