RSS feed for Chris

Chris has logged 381 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deathstalker and the Warriors from Hell

Deathstalker and the Warriors from Hell

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Overdrawn at the Memory Bank

Overdrawn at the Memory Bank

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Time of the Apes

Time of the Apes

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alan Partridge: Why, When, Where, How And Whom?

Alan Partridge: Why, When, Where, How And Whom?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunday in the Country

Sunday in the Country

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Schizo

Schizo

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Number 13

Number 13

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tractate Middoth

The Tractate Middoth

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Case of the High Foot

The Case of the High Foot

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunday Too Far Away

Sunday Too Far Away

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Second Death

The Second Death

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead on Time

Dead on Time

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moving Through Time: Fire Walk With Me Memories

Moving Through Time: Fire Walk With Me Memories

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Get Me Started - What's So Wrong About Blasphemy?

Don't Get Me Started - What's So Wrong About Blasphemy?

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Bride

Blood Bride

1980
×
Read the review Edit this entry  
21
The Territory

The Territory

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonstalker

Moonstalker

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Albert R.N.

Albert R.N.

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack the Giant Killer

Jack the Giant Killer

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: The End of Time

Doctor Who: The End of Time

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: The Night of the Doctor

Doctor Who: The Night of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cane Toads: An Unnatural History

Cane Toads: An Unnatural History

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Couple in a Hole

Couple in a Hole

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I Remember You

I Remember You

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dream City

Dream City

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Death: Seeker of Souls

Doctor Death: Seeker of Souls

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Thousand Clowns

A Thousand Clowns

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Creation of the Humanoids

The Creation of the Humanoids

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paperback Hero

Paperback Hero

1973
×
Read the review Edit this entry  
11
The Horrible Dr. Hichcock

The Horrible Dr. Hichcock

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Disappearance

The Disappearance

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Messidor

Messidor

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry