RSS feed for Chris

Chris has logged 46 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Killing for Love

Killing for Love

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kindred

The Kindred

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Graveyard Disturbance

Graveyard Disturbance

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Smallest Show on Earth

The Smallest Show on Earth

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sebastian

Sebastian

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue Male

Rogue Male

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harpya

Harpya

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wavelength

Wavelength

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
So Sweet, So Dead

So Sweet, So Dead

1972
×
Read the review Edit this entry  
19
Death Carries a Cane

Death Carries a Cane

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Eye of the Hurricane

In the Eye of the Hurricane

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Slugs

Slugs

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Screamtime

Screamtime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Witch Story

Witch Story

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Groove Tube

The Groove Tube

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killers Are Our Guests

The Killers Are Our Guests

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Are Alive

The Dead Are Alive

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Warlock

Warlock

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freeway

Freeway

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Virus

Virus

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shock

Shock

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seven Blood-Stained Orchids

Seven Blood-Stained Orchids

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carnage

Carnage

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry