madeleine has logged 87 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Winchester

Winchester

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
23
The Hippopotamus

The Hippopotamus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Mercury 13

Mercury 13

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Clapper

The Clapper

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cool World

Cool World

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bill Hicks: Sane Man

Bill Hicks: Sane Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Most Hated Woman in America

The Most Hated Woman in America

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Women

The Women

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry