irmavep has logged 133 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lucky Star

Lucky Star

1929
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
Edit this entry  
26
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
Edit this entry  
25
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
Edit this entry  
25
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
Edit this entry  
16
Sin

Sin

1928
×
★★½
Edit this entry  
13
Captain Salvation

Captain Salvation

1927
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ae Dil Hai Mushkil

Ae Dil Hai Mushkil

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Flowing

Flowing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
Edit this entry  
05
Repast

Repast

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lola

Lola

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fallen Asleep When Young

Fallen Asleep When Young

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
Edit this entry  
24
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell Road

Hell Road

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Leonora dos Sete Mares

Leonora dos Sete Mares

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Another Dawn

Another Dawn

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eleven P.M.

Eleven P.M.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Flood

The Flood

1924
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Club of the Big Deed

The Club of the Big Deed

1927
×
★★★
Edit this entry  
17
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Kiss

The Kiss

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sons of Ingmar

Sons of Ingmar

1919
×
Read the review Edit this entry  
01
Mare Nostrum

Mare Nostrum

1926
×
★★★★
Edit this entry  
29
Amok

Amok

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
Edit this entry  
07
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★★
Edit this entry