Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry