RSS feed for alba

alba has logged 107 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
31
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★
Edit this entry  
17
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Edit this entry  
14
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Still Walking

Still Walking

2008
×
Edit this entry  
09
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
07
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★½
Edit this entry  
05
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry