Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Angst

Angst

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadows

Shadows

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry