Zeynep has logged 46 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Read prior review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
18
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
Edit this entry  
17
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
11
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Read prior review Edit this entry  
10
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
02
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
Edit this entry