isabel has logged 123 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Damsel

Damsel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shanghai Triad

Shanghai Triad

1995
×
Edit this entry  
28
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
09
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
Edit this entry  
27
Manon on the Asphalt

Manon on the Asphalt

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Face/Off

Face/Off

1997
×
Read the review Edit this entry  
08
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Feels

The Feels

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry