• The Half of It

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Waves

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • After

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Climax

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Skate Kitchen

    ★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★½

  • The Florida Project

  • Okja

    ★★★★

  • The Keepers

    ★★★★★

  • Harry Styles: Behind the Album

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Princess Cyd

    ★★★★

  • The Death and Life of Marsha P. Johnson

    ★★★★

  • LA 92

    ★★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★★

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★

  • Inferno

    ★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • The Invisible Guest

    ★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★½

  • Souvenir

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • Elle

    ★★★★

  • Personal Shopper

    ★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

  • Zootopia

  • Trapped

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Martian

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★

  • Inside Out

  • Woman in Gold

    ★★★★

  • The Hunting Ground

  • Cinderella

  • Brooklyn

    ★★★½

  • Big Hero 6

  • The Departure

  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire