isa has logged 26 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Weather Underground

The Weather Underground

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Material

White Material

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trapped

Trapped

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry