RSS feed for Isaque

Isaque has logged 212 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Opening Night

Opening Night

1977
×
Edit this entry  
04
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
03
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence

The Silence

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eletrodoméstica

Eletrodoméstica

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Haunt

Haunt

2019
×
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
18
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna

Anna

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry