Sort by

Craig has logged 70 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Gaadi

Gaadi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pedro

Pedro

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Nelson on the North Side

Mr. Nelson on the North Side

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Solomon King

Solomon King

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Six Pack

Six Pack

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Unknown Man of Shandigor

The Unknown Man of Shandigor

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Be Water

Be Water

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nasir

Nasir

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seththumaan

Seththumaan

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pebbles

Pebbles

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
TINA

TINA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry