• Soul

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Green Book

    ★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Split

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★

  • Room

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • The Last Five Years

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Hunger Games

    ★★★

  • How Do You Know

  • The Social Network

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★

  • Up

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★½

  • Zodiac

    ★★★

  • Stranger Than Fiction

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

  • Memento

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • The Truman Show

    ★★★★★