gunes has logged 249 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Read the review Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
Edit this entry  
29
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Elephant

Elephant

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Bay

The Bay

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spiral

Spiral

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midori

Midori

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Reis

Reis

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
Edit this entry  
08
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
Watchtower

Watchtower

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry