Sort by

Issac has logged 35 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry