Sort by

Lewis has logged 44 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Captive

The Captive

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
How Wang-Fo Was Saved

How Wang-Fo Was Saved

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Snails

The Snails

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Times

Dead Times

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monkey's Teeth

Monkey's Teeth

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jeepers Creepers 3

Jeepers Creepers 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Funhouse Massacre

The Funhouse Massacre

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Clique

The Clique

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hush

Hush

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry