Sort by

Kenny has logged 355 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
Edit this entry  
26
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★
Edit this entry  
24
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Gloria

Gloria

1980
×
★★
Edit this entry  
22
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★
Edit this entry  
21
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★
Edit this entry  
07
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rat-Trap

Rat-Trap

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
P-047

P-047

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American History X

American History X

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Greatest Hits

Greatest Hits

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry