RSS feed for Marize

Marize has logged 134 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Smaller and Smaller Circles

Smaller and Smaller Circles

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
You're Next

You're Next

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love You to the Stars and Back

Love You to the Stars and Back

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Homeward Bound

Homeward Bound

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Salvage

Salvage

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Maria

Maria

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Juana and the Sacred Shores

Juana and the Sacred Shores

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nakaw

Nakaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hilom

Hilom

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bawod

Bawod

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nakauwi Na

Nakauwi Na

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Baggage

The Baggage

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiko, the Boxer

Kiko, the Boxer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry