Sort by

bella has logged 277 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Second

The Second

2018
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Second Act

Second Act

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
16
This Means War

This Means War

2012
×
Edit this entry  
15
Spy

Spy

2015
×
Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Surrogate's Nightmare

A Surrogate's Nightmare

2017
×
Edit this entry  
02
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who We Are Now

Who We Are Now

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Thousand Times Good Night

A Thousand Times Good Night

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Divine Order

The Divine Order

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
Edit this entry  
24
The Chambermaid Lynn

The Chambermaid Lynn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
Read prior review Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Throat Song

Throat Song

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Edit this entry  
29
My Life in Pink

My Life in Pink

1997
×
Edit this entry  
23
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★
Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
14
Havenhurst

Havenhurst

2016
×
½
Edit this entry  
10
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
½
Edit this entry  
06
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★
Edit this entry  
05
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Murder Party

Murder Party

2007
×
★½
Edit this entry  
30
Inside

Inside

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
29
House of Z

House of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Railroad Lady

The Railroad Lady

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Black Moon

Black Moon

1975
×
Edit this entry  
25
Maya Dardel

Maya Dardel

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry