Sort by

bella has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Red Girl's Reasoning

A Red Girl's Reasoning

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Throat Song

Throat Song

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shall We Dance?

Shall We Dance?

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Edit this entry  
16
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Rise: Blood Hunter

Rise: Blood Hunter

2007
×
Edit this entry  
09
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Whitney Cummings: Can I Touch It?

Whitney Cummings: Can I Touch It?

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Wanda Sykes: Not Normal

Wanda Sykes: Not Normal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
On the Ice

On the Ice

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Colony

The Colony

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
26
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
26
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Backwoods

The Backwoods

2006
×
★★
Edit this entry  
20
The Arrival

The Arrival

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read prior review Edit this entry  
19
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Friend Request

Friend Request

2016
×
½
Edit this entry  
15
Julia's Eyes

Julia's Eyes

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Body

The Body

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Influence

The Influence

2019
×
Edit this entry  
12
Itsy Bitsy

Itsy Bitsy

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Rocks at Whiskey Trench

Rocks at Whiskey Trench

2000
×
Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
No Place Like Home

No Place Like Home

2019
×
Edit this entry  
08
The Keeping Hours

The Keeping Hours

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
Edit this entry  
06
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry