RSS feed for Chris
  • 1922

    1922

    ★★★

    The Tell-Tale Hearts meets The Rats in the Walls. There were some issues that I'd chalk up to direction and pace, and some odd musical choices, but I enjoyed watching.

    While I appreciate that it began to touch on topics like toxic masculinity in the early 20th century and jealousy, grief, and guilt, I feel like there was still room for expansion and nuance given the pace of the rest of the movie. Certain moments feel like nods to the…

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    Heartfelt, smart, and funny. Great music and attention to side characters - each one adds personality and makes it more enjoyable to watch. Really dug this one.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★★

    To start, I'm biased on this one. I think a more objective viewer would probably score this a solid 4 or high 3 - same as the first, or maybe slightly less depending on what they liked about the first movie.

    That said, the only thing I didn't enjoy was the flashbacks that occasionally blipped in where it was just footage from the first movie but with a filter over it to obscure the edges and make it dreamlike -…

  • It

    It

    ★★★★★

    Watched again in preparation for Chapter 2.

    Is it a perfect adaptation? No, but it's damn close. Some of the CGI is a lot more apparent to me now that I know what to look for and I've never been a big fan of twitchy monsters being played for scares, but goddamn if this isn't phenomenal casting all around.

    I think how they approach Chapter Two is going to really decide where I stand on this at the end of the day, but for now I'm gonna stand by this being a top-tier King adaptation, even if they did move stuff around.

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

    This is one of those movies that was on TV so many times I've seen multiple times, and surely conflated it with other movies in the series but never the whole way through in one sitting. My family also wasn't as into rewatching these as other similar franchises, so it got less screentime growing up.

    So, sitting down to watch it at once feels like a brand new experience. And it's dope. Such a fun and engaging adventure that never gets in its own way.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

    Still feels like a one-shot RPG where the GM spent a few hours dropping crazy references and metahints to worldbuild tf out of it and introducing these crazy characters with interesting backstories and connections, but then the players just steamrolled through the story to close the campaign and forced the GM to fast-track.

    Love the aesthetics, visuals, and music, but everything that isn't a fight/battle scene is paced poorly and the story suffers from a lot of happensance and exposition.

  • The Midnight Meat Train

    The Midnight Meat Train

    ★★★

    This movie is so goddamn over the top and unrealistic in a way that's almost not even fun - it feels more like a Garry's Mod game than a horror movie at some times. Still, somehow I got interested enough in it that I was into it for a while and paid attention.

    Hyper-stylized and high contrast with color grading and direction that dates it firmly in the late 00s. Like, holy hell are the blood effects ridiculous. The story…

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    Very whelmed. The Pokemon were cool looking but the type of realism they went for wasn't always as effective as I'd hope. I mostly spent my time wincing about the dialogue and wondering which Pokemon I'd see next, if I'd know what tf it was, and how they decided to make it look.

    And, since nobody should come in expecting a mind-blowing story, that's really the only reason to watch this movie.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★

    Solid modernization with fantastic CGI and a great cast. I loved hearing John Kani speaking Xhosa and Timon and Pumbaa were really fun. They actually packed a lot of expression into realistic models of animals, people are just upset it's not a cartoon.

    There's a horrendous irony in people getting tied up in personal nostalgia over a movie that's literally about moving on from the past and being your own person. This is a great time.

  • Resolution

    Resolution

    ★★★★

    Really interesting. The 2 leads had great chemistry and made it easy to take in the minimal set pieces and action, and the ambiguity is a lot of fun.

  • In the Mouth of Madness

    In the Mouth of Madness

    ★★★★

    Awesome atmosphere. Great allusions. Not sure I liked the balance of what got time dedicated to it and what didn't, but a classic nonetheless.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★★★

    Like, just really good. Not as flashy as others, but I love the dream element so fucking much.