Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
itamaro

itamaro

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for itamaro
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • itamaro’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Wife

    The Wife 2017

    ★★★ Watched by itamaro 17 May 2021

    הסיפור טוב

  • JOMO

    JOMO

    ★★★★★ Watched by itamaro 01 May 2021

    העלילה החמודה משתלבת באופן מפתיע עם העריכה הבאדאס הזו
    והמשחק אדיר

  • חמוץ חריף

    חמוץ חריף 2019

    ★★★★★ Rewatched by itamaro 16 Apr 2021

    לא זכרתי שהעריכה כזו טובה
    סרט אדיר רק חסרה כותרת לפוסטר

  • חמוץ חריף

    חמוץ חריף 2019

    ★★★★★ Added by itamaro 2

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    סרט טוב, קצת היה יותר מתאים אם זה היה בועות במקום כלובים

  • Noga Can Fly

    Noga Can Fly 2021

    ★★★★★ Watched by itamaro 05 Apr 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The director is able to provide the audience the comic relief they yearned for, without making a joke out of the film, but through an actually realistic/cynical view, and not exactly comic per se.
    Also the animation is awesome

  • I Don't Want To Cry Later

    I Don't Want To Cry Later 2021

    ★★★★★ Watched by itamaro 05 Apr 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    סאונדטראק פצצה
    צילום שמצליח לייצר שוטים איכותיים ואלגנטיים בלי להיות יומרני מדי
    עריכה מודרנית קלאסית (מהפנטת)
    בימוי סבבה
    הקלטת סאונד אדירה

  • 1917

    1917 2019

    ★★★½ Watched by itamaro 27 Mar 2020 1

    קצת קיטשי אבל לא כבד כמו שציפיתי שסרט מלחמה יהיה

  • Bolt

    Bolt 2008

    ★★★★★ Rewatched by itamaro 07 Feb 2020

    הפעם לא בכיתי

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker 2019

    ★★★ Watched by itamaro 26 Dec 2019

    שלושה כוכבים על אפקטים
    ועוד שניים על להשאיר אותי ער

  • Searching for Sugar Man

    Searching for Sugar Man 2012

    ★★★★½ Watched by itamaro 25 Dec 2019

    😊

  • Poop Talk

    Poop Talk 2017

    ★★★½ Watched by itamaro 25 Nov 2019

    :)

  • Jexi

    Jexi 2019

    ★★★ Watched by itamaro 16 Nov 2019

    טוב? לא
    מצחיק? כן
    רעב? תןביס

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 9
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro