Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Lenny Klepic

Lenny Klepic

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Lenny
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Lenny’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Nosferatu

    Nosferatu 1922

    ★★★★½ Rewatched by Lenny Klepic 24 May 2022

    This movie is so good and a classic but its soooo slow, i had to take a break to walk around lmaoo

  • Housebound

    Housebound 2014

    ★★★★½ Watched by Lenny Klepic 23 May 2022

    Wowwwww i had an insane amount of fun with this one, so creative and it actually keeps you guessing the whole time

  • The Little Girl Who Lives Down the Lane

    The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976

    ★★★★½ Watched by Lenny Klepic 22 May 2022

    Okkkkkkkk, one of my favorites shown on the drive in definitely. So suspenseful and i love that ending

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★½ Watched by Lenny Klepic 08 May 2022

    Honestly i really loved this, it legitimately scary and visually stunning

  • Def by Temptation

    Def by Temptation 1990

    ★★★★ Watched by Lenny Klepic 07 May 2022

    I’m glad i finally got an excuse to watch this cause it was very interesting. Weirdly a much higher quality movie than I thought it would be

  • Black Sunday

    Black Sunday 1960

    ★★★★½ Watched by Lenny Klepic 06 May 2022

    I’m glad i finally watched this, theres some really disturbing stuff in here and it was great looking

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★★★ Watched by Lenny Klepic 04 May 2022

    One of the best things in the MCU, im just so obsessed i cant wait to rewatch

  • Anthropophagous

    Anthropophagous 1980

    ★★★★ Watched by Lenny Klepic 02 May 2022

    I honestly really had a blast with this, the middle dragged a lot but some scenes actually disturbed me and the gore was insanely good

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead 1968

    ★★★★★ Rewatched by Lenny Klepic 01 May 2022

    Absolute classic, it gets better with every watch and im sure it will continue to

  • X

    X 2022

    ★★★★½ Watched by Lenny Klepic 30 Apr 2022

    Dangg, that was a trip, i don’t understand why people say modern horror sucks, obviously a lot of it does, but we are constantly getting very creative movies like this and im living for it

  • WandaVision

    WandaVision 2021

    ★★★★½ Rewatched by Lenny Klepic 24 Apr 2022

    I still have some problems with the finale just like last time but it hit a little harder on this viewing. I can’t wait to see what happens with Wanda’s story and i also can’t wait to see what they do with Monica in the future

  • Green Room

    Green Room 2015

    ★★★★★ Watched by Lenny Klepic 17 Apr 2022

    This movie slaps! Theres not really much else to say

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 68

Review Tags

12
  • scavenger hunt
  • the last drive-in
  • horrorx52
  • horror hunt
  • horror hunt
  • august horror 2020
  • movie hunt oct 2020
  • movie hunt sep 2020
  • july horror 2020
  • a24
  • 2010
  • hoop-tober
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro