Sort by

alex has logged 352 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry