Sort by

Alya has logged 150 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mannequin

Mannequin

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
½
Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Louise

Louise

2021
×
Edit this entry  
03
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nights in Rodanthe

Nights in Rodanthe

2008
×
Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
19
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
Edit this entry  
18
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★
Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
Edit this entry  
06
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Edit this entry