bilbo™ has logged 209 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hitched for the Holidays

Hitched for the Holidays

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
04
Flatliners

Flatliners

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Inferno

Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Imperium

Imperium

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
An Inconvenient Sequel: Truth to Power

An Inconvenient Sequel: Truth to Power

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Why Sharks Attack

Why Sharks Attack

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry