Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The United States of Leland

The United States of Leland

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring

Spring

2014
×
Edit this entry  
25
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spun

Spun

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
03
Running with Scissors

Running with Scissors

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear

Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grease

Grease

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry