isaac has logged 406 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
17
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Edit this entry  
17
The Shrink Next Door

The Shrink Next Door

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
Read the review Edit this entry  
06
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry