• House

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Year Without a Santa Claus

    ★★★½

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    ★★★½

  • Charlotte's Web

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★

  • The Aristocats

    ★★★★½

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★★★½

  • Valerie and Her Week of Wonders

  • Winnie the Pooh and the Blustery Day

    ★★★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★

  • Romeo and Juliet

    ★★½

  • Valley of the Dolls

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • Belle de Jour

    ★★½

  • Dont Look Back

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Lolita

    ★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Julius Caesar

    ★½

  • The Hitch-Hiker

    ★★

  • Peter Pan

    ★★★½

  • High Noon

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★

  • Gilda

    ★★

  • Bambi

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Children of Montmartre

    ★★½

  • The Consequences of Feminism

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★

  • By the River

    ★★½