RSS feed for maya chandler

maya chandler has written 97 reviews for films during 2019.

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★★

    i would never pin to shia labeouf to be one of my favorite screenwriters but wow he’s a talent

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    i will definitely be manic-ly text the playwright/director theater major who lives in nyc i had a fling with this summer tonight. fuck you noah bambauch.

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    it’s just the best comic book movie ever made and it’s the only good one ever made.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    watiti tries the impossible and hits the mark,,,,sorta. however i know if i ever were to have children, this would be one of the first films i would show them.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    i’ve waited years to see this because i wanted to experience it in theaters, and oh lord it was worth the wait

  • Villains

    Villains

    ★★★

    what i would give to be in a throuple with bill and maika

  • Between Two Ferns: The Movie

    Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

    made my day a little less shitty

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★½

    miss jlo is a a👏👏t👏👏h👏👏l👏👏e👏👏t👏👏e👏👏

  • Paranormal Activity

    Paranormal Activity

    this is literally the most boring movie

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★½

    started angry crying because i was never asked out in high school lmao

  • Our Idiot Brother

    Our Idiot Brother

    ★★★

    zooey’s character in this?? i feel so seen

  • My Cousin Vinny

    My Cousin Vinny

    ★★★★

    marisa tomei 2020