RSS feed for maya chandler

maya chandler has written 23 reviews for films rated ½ .

  • Porky's

    Porky's

    ½

    anyone who enjoys this movie scares me

  • Secret Obsession

    Secret Obsession

    ½

    i paid more attention to my online shopping rather than this mess

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ½

    why does the audio of every. single. line. sound like it was done in post adr

  • The Last Summer

    The Last Summer

    ½

    so here’s a list of thoughts:
    •WHO!!! KEEPS MAKING THESE SCRIPTS!! AND MORE IMPORTANTLY WHO KEEP FINANCING THEM JESUS CHRIST
    •kj apa PLEASE stop lying to us all and telling us you are 21. you aren’t. we all know you are 27. stop lying. 
    •if i was a film student and a guy trying to impress me took me out on a date to THE BIG LEWBOSWKI I WOULD LAUGH IN HIS FACE  wtf!!! also no one who this film’s audience would even understand, much less enjoy such a film
    •at least tyler posey played someone age appropriate here

  • Someone Great

    Someone Great

    ½

    i would have loved this but im now realizing Gina Rodriguez is absolutely insufferable and the couple in this was so disgusting they deserved to break up,,,that’s the tea!

  • After

    After

    ½

    yes it’s toxic trash but it’s the toxic trash i was RAISED on!

  • Krystal

    Krystal

    ½

    ok listen im going through a terrible breakup ok that’s my excuse for watching this,,,monstrosity

  • 47 Meters Down

    47 Meters Down

    ½

    as the shark was going towards the mermaid girl for the first time my friend goes “chomp chomp bitch!” and my life has been different since.

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ½

    a sexist, waste of time, waste of 8.5 million dollars rich white man’s fantasy allegory of “capitalism is bad man lol”

  • The Predator

    The Predator

    ½

    not only does shane black cast pedophiles for his films, he creates probably the worst studio sci fi film of all time. considering his resources of an amazing cast, a great budget, an r rating for wiggle room on what he wants, and a september all to itself; he can’t fulfill. black coughs up every sci fi stereotype and calls it camp. predator features some of the worst writing, directing (looks like someone was on autopilot behind the camera), editing,…

  • Elvis and Anabelle

    Elvis and Anabelle

    ½

    wtf is this movie

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ½

    finally a star wars with some choo choos