RSS feed for maya chandler

maya chandler has written 43 reviews for films rated ★★ .

  • The Crush

    The Crush

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    he should have gone to jail tho for telling her lots that he wishes she was older, kissing her and watching her undress!!!!!! that ain’t normal!!!!!!!!

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★

    not as good as my sixth grade middle school production of aladdin, but does the job

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★

    remember when johnny depp was actually talented

  • The Dirt

    The Dirt

    ★★

    i have a giant crush on machine gun kelly now and it’s gonna take a lot of therapy to go through why i for some reason do

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i wanted to like this a lot more but im definitely feeling a superhero fatigue

  • Lords of Chaos

    Lords of Chaos

    ★★

    the fact this story is real,,,,is the most messed up thing i’ve ever heard (also cast emory cohen in more stuff 2k19!)

  • Glass

    Glass

    ★★

    god it is SO refreshing to see samuel l jackson act again! i’ve gotten so tired of him playing an elevated version of himself in the past 10 years of marvel films and such, and we have truly forgotten how talented of a actor he truly is.

  • Nancy

    Nancy

    ★★

    i really don’t wanna sound harsh but how can you make a plot THAT INTERESTING be THAT BORING like,,,???

  • Dumplin'

    Dumplin'

    ★★

    why is jennifer aniston better in this than all of those years in friends combined

  • Halloween

    Halloween

    ★★

    i just can’t avoid the normalization of pedophila and sexism in this film even though i know it’s relative to the time period. however looking forward to the new one because jamie lee curtis is always amazing and halloween is the original home invasion/slasher film and it won’t have the aspects that plagued the original.

  • Venom

    Venom

    ★★

    michelle williams’ line delivery of “HOSPITAL,,,,,,right now”!!!! she’s COMING for that best supporting actress nom!

  • Operation Finale

    Operation Finale

    ★★

    oscar issac:
    me: STANDING OVATION