RSS feed for maya chandler

maya chandler has written 68 reviews for films rated ★★★ .

  • Good Boys

    Good Boys

    ★★★

    EVERYONE KNOWS YOUR MOM PLAGORIZED HER COOKBOOK!!!!!! 

  • In Bruges

    In Bruges

    ★★★

    wow at the beginning of this i was making popcorn and hitting the woah cause i was in for a fun ride and now im here laying in my bed contemplating life

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★

    so im running late to my 2:35 pm showing of ZOMBIELAND 2: DOUBLE TAP at my local regal. im rushing over as i spent too long at the lush store across the street. i realize i have to pee before i get my concessions and i rush to head to the bathroom. then i see a woman with a gaggle of like eight 7 year olds. i only see her back. she’s tall, wearing a glamorous all black outfit, with…

  • Our Idiot Brother

    Our Idiot Brother

    ★★★

    zooey’s character in this?? i feel so seen

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★

    after dealing with intense ptsd, the emotional complexities of the IT franchise have always made me feel good. i feel very connected to this and cherish this film in particular.

  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★★

    this film truly had no plot, no purpose, and a empty script filled with random monologues but incredible performances and i was entertained??? so i guess it’s all i can ask for????

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★

    if this cruel world has any justice,,,if rawmeat milk can win a oscar for borazzie,,,,mr taron edgerton better win for his masterful breathtaking performance

  • Night School

    Night School

    ★★★

    i was gonna make a joke about how since i liked this movie y’all need to take away my cinephile card but this movie has a lot of heart and it focuses on a beautiful message of redemption and getting an education! y’all cannot minimalize the fact that this movie did really well and probably got a lot of people to pursue higher education and build a better lives for themselves. this was pure and a adorable comedy.

  • Wine Country

    Wine Country

    ★★★

    even if you like wine,,,,why would you go to napa,,,,it seems so boring,,,only wine tasting and hills,,,,what’s so good about hills

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    this anti capitalist seratonin boost of a movie>>my anti depressants

  • Greta

    Greta

    ★★★

    not your average COOKIE CUTTER horror film ;))

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    my second favorite movie where jude law plays a mentor figure to a powerful young woman but he ends up being a villain