RSS feed for maya chandler

maya chandler has written 79 reviews for films rated ★★★★ .

  • Colours

    Colours

    ★★★★

    anyone: who is your idol
    me, with my full chest: BROOKLYNN KIMBERLY PRINCE

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    it’s just the best comic book movie ever made and it’s the only good one ever made.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    watiti tries the impossible and hits the mark,,,,sorta. however i know if i ever were to have children, this would be one of the first films i would show them.

  • My Cousin Vinny

    My Cousin Vinny

    ★★★★

    marisa tomei 2020

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    after dealing with intense ptsd, the emotional complexities of the IT franchise have always made me feel good. i feel very connected to this and cherish this film in particular.

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    i never got to say goodbye to you, but i love you mimi. even now, at almost 20, you are a huge reason the way i am even though you passed when i was a little toddler. i love you mimi, and i know you are seeing this.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    me breaking up with someone while in the middle of midsommar was rather poetic

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    is ari saying that the best way to get over a breakup and other traumatic life events is to put your shitty ex inside a bear costume and watch him burn? cause if so, kinda on board.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    the score of these films,,,literally as the first notes started i felt a calm presence of a relaxing childhood wash over me,,,,,,incredible

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★

    im really sad and wanna go escape to disney world now :(((

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    nudemaster69

  • Native Son

    Native Son

    ★★★★

    this is movie is good. i don’t have really any other thoughts. but i recommend. good piece of film making,,,but also thank you to nick robinson after stanning for 5 freaking years you FINALLY be in a good movie for ONCE you monster do you know how many terrible movies i’ve had to watch because of you